1. Jednostka zakwaterowania - znaczenie i jednostek zakwaterowania

Jednostka zakwaterowania (jednostka noclegowa) w zakresie usług wynajmu kwater oznacza jednostkę, którą gość może wynająć osobno - pokój, apartament, domek, willę, studio itp.

Jedną z pierwszych decyzji przy oferowaniu usług noclegowych jest wybór kwater w Twoim obiekcie noclegowym:

  • Na przykład, czy wynajmiesz cały domek lub willę?
  • A może podzielisz go na 3 oddzielne mieszkania?
  • A może wynajmiesz to jako 6 oddzielnych pokoi?

 

To zależy od Ciebie i Twojej decyzji biznesowej.

Jednakże po wybraniu kwatery nie można łączyć ich jednocześnie, aw przypadku zmiany kwater w przyszłości należy dokładnie rozważyć i poprawić wszystkie połączenia systemy zewnętrzne.

 

Jeśli oferujesz willę jako jeden obiekt noclegowy, nie możesz jednocześnie oferować jej jako kilku oddzielnych apartamentów lub pokoi.

Jeśli oferujesz willę jako 3 oddzielne apartamenty, nie możesz oferować jej jednocześnie jako jednego wspólnego obiektu noclegowego.

(Gość, który chce w takim przypadku wynająć całą willę, musi wynająć wszystkie kwatery znajdujące się w willi.)

 

W przypadku takich kombinacji nie bylibyście w stanie utrzymać prawidłowych informacji o zajętości kwater - oferując ten sam obiekt noclegowy w różnych formach zawsze byście ingerowali z danymi o obłożeniu, co byłoby systemowo błędne i niespójne. Takie kombinacje nie są obsługiwane w żadnym globalnym katalogu OTA ani systemie PMS.

2. Domek jako całość i jednocześnie oddzielne pomieszczenia

Jedynym wyjątkiem, który teoretycznie mógłby być zrealizowany, jest przypadek, gdy np. chcesz wynająć domek jako osobne pokoje, ale tylko jako cały obiekt na większe święta. Następnie możesz utworzyć osobne kwatery (które zamykasz na główne święta) i kwatery dla całego domku (które zamykasz na wszystkie okresy poza głównymi świętami).

Jednak takie kombinacje zawsze przyniosą Ci wiele problemów i różnego rodzaju błędów. Zapomnisz zamknąć obiekty we właściwy sposób w następnym sezonie, mylące jednostki pojawią się w systemie rezerwacji, a goście nie będą wiedzieć, co tak naprawdę oferujesz i dlaczego obiekty są zamknięte itp.

W miarę możliwości unikaj prób takich kombinacji i ustaw kwatery w taki sposób, aby jak najlepiej odzwierciedlały przeznaczenie Twojego obiektu noclegowego.

3. Jednostki, które można wynająć osobno lub razem

Możesz na przykład mieć pokoje zaprojektowane w taki sposób, aby miały wspólne udogodnienia (np. korytarz, kuchnia, toalety), ale zdecydujesz się oferować je jako oddzielne jednostki mieszkalne.

Jednocześnie chcesz poinformować gości, że mogą je wynająć razem. Możesz to zrobić tylko, na przykład, nadając im odpowiednie nazwy (Double Standard 1A, Double Standard 1B) i umieszczając informacje w opisie wpisz "korytarz i toalety wspólne z pokojem 1B, na pobyt rodzinny polecamy wynajem razem z pokojem 1B".

4. Dormitorium, hostel - wynajem łóżek

W hostelach gośćmi nie są wynajmowane pokoje jako całość, ale pojedyncze łóżka w pokoju.

W tym przypadku jednostka zakwaterowania to nie 1 pokój, ale 1 łóżko.

 

Przy ustalaniu pojemności zakwaterowania postępujemy np. w następujący sposób:

Rodzaj pokoju = Pokój A

Pokoje (jednostki mieszkalne) = Łóżko 1 w pokoju A, Łóżko 2 w pokoju A, ...

 

Uwaga: Zalecamy dodanie do systemu rezerwacji opcjonalnego parametru object_name=1, aby nazwa „pokój” nie pojawiała się w tekstach.

5. Zmiana jednostek zakwaterowania

Oczywiście możesz zmieniać jednostki zakwaterowania w czasie, na przykład po remoncie budynku lub zmianie strategii biznesowej.

Jeśli nie masz aktywnego Channel Managera, zazwyczaj możesz dokonać takiej zmiany samodzielnie i stosunkowo łatwo.

Jeśli masz aktywnego Channel Managera, zawsze skontaktuj się z nami. Konieczna będzie zmiana jednostek zakwaterowania w Trevlix i wszystkich katalogów oraz przemapowanie jednostek zakwaterowania ze wszystkimi aktywnymi katalogami.